Layihəniz üçün ən uyğun həllə ehtiyacınız var?
Uzman komandamızla dərhal əlaqə qurun və məhsuldarlığı artırın.
2026-cı ilin yanvar ayının ilk həftəsində qlobal taxıl və yağlı bitkilər bazarında qiymət korreksiyası müşahidə olunub. Aparıcı analitik agentliklər və birja məlumatlarına əsasən, buğda və raps qiymətləri təklifin artması fonunda təzyiq altındadır.
Əsas bazar göstəriciləri:
Buğda ixracı: Qara dəniz regionundan, xüsusilə Rusiyadan ixrac proqnozlarının 44,6 milyon tona qədər artırılması dünya bazarında rəqabəti gücləndirib.
Raps fyuçersləri: Avropa birjalarında (Paris) raps qiymətləri son 21 ayın ən aşağı səviyyəsinə düşərək tonu üçün 444 avro təşkil edib.
Cənubi Amerika amili: Braziliya və Argentinada yağıntıların artması soya və qarğıdalı məhsuldarlığı üçün müsbət siqnallar verir ki, bu da birja qiymətlərini aşağı salır.
Qlobal qiymət volatilliyi yerli fermerlərin gübrə və toxum strategiyalarını yenidən nəzərdən keçirməsini tələb edir. İxrac yönümlü təsərrüfatlar üçün maya dəyərinin optimallaşdırılması 2026-cı ildə əsas prioritet olmalıdır.
2025‑ci il noyabrın 1‑də ABŞ Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi (USDA) aylıq qlobal kənd təsərrüfatı hesabatı olan WASDE (World Agricultural Supply and Demand Estimates) sənədini yayımlayıb. Bu, dövlət qurumlarının maliyyə bağlanması risklərinə baxmayaraq baş verib.
Hesabatda əsas məhsullar üzrə dünya proqnozları yenilənib: